Rahimde polip, kadınların önemli bir bölümünü etkileyen sorunlardan biridir. Rahmin iç duvarının kalınlaşmayla rahimi içinde oluşan kalınlaşmış bir tabakadır polip, bir kaç milimetreden bir kaç santimetreye kadar olabilirler.Rahim duvarına ince bir sapla tutunabildikleri gibi,geniş bir tabanla bu duvara oturabilirler. Sadece bir tane olabileceği gibi, çok sayıda olmaları da mümkündür. Kötü huylu olma riskleri azda olsa, poliplerin kontrolü ihmal edilmemelidir. Özellikleri polipleri olan kadınların rahim kanseri bakımından değerlendirilmesi gerekir. Polipler büyüme gösterdikleri takdirde çeşitli sorunlara neden olabilir. Bazen sapları iyice uzayıp rahim ağzından vajinaya doğru çıkabilirler.:Her yaşta görülebilirlerse de en sık görülme yaşları 40lı ve 50li yaşlardır.

Rahimde polip belirtileri

Rahimde polip olması kadının adet düzensizliği yaşamasına, ara kanamalara, aşırı ve uzun süreli etkili olan kanamalara neden olabilir. Çünkü poliplerin belirtileri arasında en fazla görüleni kanamayla ilgili yaşanan sorunlardır.

Adet kanaması döneminde kramp etkisi gösteren ağrıların meydana gelmesi

Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesi, kanama olması

Kadınların nedeni belirlenemeyen şekilde gebe kalamaması, gebe kalınsa bile düşükle sonuçlanması durumunda poliplerin varlığı dikkate alınmalıdır. Bu sorunun devam etmesi durumunda, kadınların tüp bebek tedavisini kullanarak gebe kalması sağlanabilir.

Rahimde polip tanısı nasıl konur?

Kadınlarda polip belirtilerinin meydana gelmesi halinde, yapılacak jinekolojik muayene sonrasında, yakınmalar değerlendirilir. Muayenede histeroskopi yöntemiyle rahim ağzının optik cihazla değerlendirmesi yapılır. Küretaj ile alınan dokulara patolojik inceleme yapılır. Teşhisse yardımcı olmak için, rahme steril su konularak, transvajinal ultrason (histerosonosalpingografi) tetkiki yapılabilir. İnce bir çubuk şeklindeki ultrason probu vajinaya yerleştirilip rahminiz değerlendirilir.Bu inceleme sırasında ince bir kateter yardımı ile rahmin içindeki boşluk sıvı ile doldurulup ayrıntılar daha belirgin hale getirilebilir Bu tetkik sırasında rahimde yapışıklık varsa, polipler görüntülemez. Ayrıca teşhise yardımcı olmak için, östrojen hormon takibi de yapılmalıdır.

Çoğu endometrial polip iyi huyludur.Bazen kanser öncüsü hücresel değişiklikler (hiperplazi) veya endometrium kanseri hücrelerini bulundurabilir.Böyle bir durumda doktorunuz sizin için gerekli tedavi planlarını hazırlayacaktır.

Rahimde görülen polip türleri

Rahimde meydana gelen polipler farklı tiplerde olabilir. Östrojene bağımlı ortaya çıkan hiperplastik poliplerde hiperplazi özellikleri görülebilir. Kas dokusundan meydana gelenler fonksiyonel poliplerdir. Fonksiyonel ve hiperplastik poliplerin özelliklerini yitirerek büzüşmesi sonucunda oluşan atrofik poliplerde rahimde oluşabilir. Rahminde bazen çapı 1 cm den daha küçük olan yalancı polipler yani pseudo poliplerde görülebilir. Bunlar adet döngüsünün ikinci yarısında görülür ve adet kanamasının sonunda yok olurlar.

Rahimde polip tedavisi

Polipler kadında fazla yakınmaya neden olmuyorsa, gebe kalmayla ilgili sorun çıkarmıyorsa, yine de takip altında tutulmalıdır. Histeroskopi yöntemiyle rutin kontroller sırasında değerlendirilmelidir. Gerekiyorsa parça alınarak patolojik tetkik yapılmalıdır. Buna uygun şekilde tedavi planı yapılmalıdır. Rahmin iç tabakası örneklemesiyle polip oluşumuna engel olmaya çalışılmalıdır. Çünkü kadınların adet görmesini rahmin iç tabakası sağlar. Polipler nedeniyle adetlerde düzensizlik, aşırılık olmaması gerekir. Gerektiği takdirde kürtajla poliplerin alınması ve tekrar oluşmaması için çalışılmalıdır.  Polipler cerrahi olarak alınsa bile ,tekrarlama eğilimleri vardır.Poliplerin tekrar oluşması durumunda , tekrarlayan tedavi uygulamaları gerekebilir.