İçeriğe geç

Obstetrik Hastalıklar

NORMAL GEBELiK

Adetin ilk günü ile birlikte başlayan yeni siklus döneminin yaklaşık 14. gününde gerçekleşen yumurta oluşum ve atılımı ve döllenme sonrası gerçekleşen gebelik süreci doğuma kadar yumurtlamadan 266 gün ,son adet tarihinden itibaren 280 gündür. Döllenme, vajene bırakılan spermin rahim ağzı rahim iç duvarını geçerek ilerlediği tüp içerisinde yumurta ile birleşmesi ile gerçekleşir. Döllenmiş yumurta tüpü geçip, rahim içerisine gelir ve döllenmeden yaklaşık 7 gün sonra rahim içine yerleşir. Döllenmeden sonraki 2-8 hafta arasında EMBRYO, daha sonra da doğuma kadar da FETUS olarak adlandırılır.

EMBRİYO FETUS

Organogenez yani organ gelişimi asıl olarak, döllenmeden 17 gün sonra başlar.Bu dönemde en önemli günler, döllenmeden 21 gün sonra kalb atımlarının ortaya çıkması ve 28 gün sonra omurganın kapanmasıdır. Döllenmeden 57 gün sonra damağın orta hatta birleşmesi ile bu dönem tamamlanmış sayılır. Bir başka deyişle organ gelişiminin olduğu bu dönem döllenmeden 8 hafta veya son adet tarihinden 10 hafta sonra biter. Bu dönemde fetusu etkileyen Maddeler, hastalıklar doğumsal anomalilere yol açabilir. Annenin şeker hastalığı, ilaç kullanımı gibi zararlı etkiler bebekte doğumsal anomali riskini arttırır.

Organogenez döneminden sonra gelişme ve olgunlaşmaları fetal dönem, yenidoğan dönemi ve erken çocuklukta da devam eder. Bu dönemdeki olumsuz etmenler fonksiyon kaybına ve çeşitli anomalilere neden olabilir.

Annenin gebeliğe uyumu için sistemlerde adaptasyon süreci başlar ve hormonal etki ile birtakım değişiklikler gerçekleşir. Psikolojik etkiler olaylar karşısında hassasşyeti arttırır, duygudurum değişiklikleri başlar. Dolaşım sisteminde kalbin pompaladığı kan miktarı artar, dolaşan kan Hacmi artar, kan basıncında pozisyonel değişiklikler oluşur, kanda hemoglobin ve hematokrit değerleri düşer. Sindirim sistemindeki hareketlerin yavaşlaması sonucunda gaz, şişkinlik mide yanması ve kabızlık ortaya çıkar.

Gebelikte Ortaya Çıkan Normal Değişiklikler

* Halsizlik uyku hali
* İştahsızlık
* Duygudurum değişiklikleri alınganlık
*Ağızda tat değişiklikleri, kokulara hassasiyet
* Memeler Dolgunluk, hassasiyet
* Ayak bileklerinde ödem
* Burun mukozasında ödem akıntı, burun kanamaları
* Tükrük salgısında artma
* Bağırsak hareketlerinde azalma şişkinlik
* Sık acıkma
* Bulantı, kusma
* Mide yanması
* Kabızlık
* Hemoroid
* Safra taşı oluşumu
* Sık idrara çıkma
* Tansiyon düşmeleri çarpıntı, bayılma hissi
* Kan Hemoglobin ve hematokritte azalma
* Ateş basması
* Lökosit artışı
* Deri Meme başı ve karında renk koyulaşması
* Karında çatlaklar
* Saç artışı
* Akne ve kıllanma

Gebelikte ortaya çıkan fizyolojik normal adaptasyon sürecine ait değişikliklerden başlıcalarıdır. Bunardan birkaçını yaşayabileceğimiz gibi bazen hissetmeden de adaptasyon sürecini geçirebilir bazen normal bulguları çok şiddetli bir şekilde yaşayabiliriz. Sayılan durumlar her ne kadar normal olsa da bazı hastalıklarda da görülebildiğinden mutlaka doktorumuz ile paylaşmalı gebelik takip, kontrol ve tetkiklerini ihmal etmemeliyiz