İçeriğe geç

Smear

Smear Testi

George Papanicolau tarafından geliştirilen bu test , serviks (rahim ağzı) kanseri taramasında ve öncü lezyonları yakalamak amacı ile kullanılır. İsmini testi geliştiren Papanicolau’dan almıştır : (PAP smear) .
İdeal bir tarama sistemidir çünkü rahim ağrı ( serviks) kanseri çok uzun süre öncü olarak kalır ve bu öncü lezyonlar yavaş, kademeli olarak ilerler. Öncü lezyonların tanınabilmesi de tedaviyi etkin kılar. Ucuz ve acısız bir yöntem olması da kullanımın yaygınlaşmasında büyük avantaj sağlamıştır.

Serviks kanseri Epidemiyoloji:

Serviks kanseri ; dünyada kadınlarda dördüncü en sık görülen kanser türüdür. Serviks kanserinin insidans ve mortalitesini en fazla belirleyen faktörün sosyoekonomik durum olduğu kabul edilmektedir. Ülkelerin gelişmişlik derecesi ile ilişkili olarak serviks kanseri dağılımda farklılık göstermektedir . Ülkemizde 12. sırada yer alan serviks kanseri için Sağlık Bakanlığı tarafından pap-smear tarama programı yürütülmektedir. Tarama testleri neticesinde Serviks kanseri görülme sıklığı 8/100.000 e düşmüş ve burada kalmıştır .Serviks kanseri halen gelişmekte olan üçüncü dünya ülkelerinde en sık ölüm sebeplerinden biri olmaya devam etmektedir. Yeni tanı konulan hastaların yarısının hiç smear yaptırmamış olması 10 hastadan birinin de son 5 yıl içinde tekrar test yaptırmadıkları saptanmıştır.

Smear Testi Nasıl Yapılır ?

Vücut dokuları kendini yenileme özelliğine sahiptir ve ölü hücreler atılır. Smear testi, rahim ağzından dökülen ve akıntıya karışan bu ölü hücrelerin incelenmesi esasına dayanır.
Jinekolojik masada spekulum adlı alet yardımı ile rahim ağzı görünür hale geldikten sonra, servikal kanaldan ( rahim ağzı ve kanalı ) bir fırça yardımı ile alınan sürüntü, lam adı verilen cama sürülür ve alkolle veya saç spreyleri ile cama sabitlenir ( fiksasyon) . Ağrısız bir işlem olduğundan muayenede anestezi kullanılmasına gerek yoktur. Daha sonra patoloji labaratuarına gönderilir. Patologlar tarafından özel boya yöntemleri ile boyanarak mikroskop altında incelenir.

Smear Test Yaptırmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler:
• Smear alınmadan önce 24 saat önce cinsel ilişkide bulunulmaması testin güvenirliğini arttırır.
• Şiddetli bir vajinal enfeksiyon varsa tedavi sonrası alınmalıdır.
• Son 72 saat içinde vajinal duş, tampon ve vajinal ilaçlar kullanılmamış olmalıdır.
• Kanama olmamalı.
• Adet bitiminden 3-10 gün sonrası değerlendirme için daha uygundur.
• İdeal olan gebe kalmadan önce smear testini yaptırmaktır. Fakat uzun süre içinde bu test yapılmadıysa smear gebelikte de yapılır.

Smear test için önerilen ilk cinsel ilişkiden 3 yıl sonra veya 21 yaşından sonra taranmaya başlanmasıdır. Serviks kanserlerinin 1/4 ü 65 yaş üzerindedir, ayrıca serviks kanserinden ölen kadınların yaklaşık yarısı 65 yaş üzerindedir. Bu yüzden 65 yaş üstünde taramaya devam edilip edilmemesi konusunda fikir ayrılıkları vardır. Bu yaş grubunda normal bir smear testi sonrası anormal hücre gelişimi çok nadirdir. 70 yaş üzerinde ve son 10 yıl içinde arka arkaya 3 normal sonuç varsa taramaya ara verilebilir.