KÜRETAJ

 

Kürtaj gebeliğin cerrahi bir müdahale ile rahim dışına alınmasıdır. İstenmeyen bir gebeliğe sahip olmak çoğu kadının en büyük korkusudur. Günümüzde  gebelikten koruyucu önlemlerin eğitiminin tam verilememesi ve uygun doğum kontrol yöntemlerinin kullanılamaması istenmeyen gebeliklerle karşılaşmamıza sebep olur.

Özellikle doğurgan çağdaki kadınlarda adet gecikmesi olan her durumda gebelikten şüphelenilmelidir. Gebelik belirtileri; adet gecikmesi, halsizlik, göğüslerde hassasiyet gebeliğe bağlı bulantı, iştah değişiklikleri, kokuya hassasiyet olabileceği gibi adet rotarı dışında bir bulgu vermeyebilir.  Bu nedenle adet rotarında  gebelik testleri yapılmalıdır. İdrarda gebeliğe özgü hormonlara bakılarak yapılan testler oldukça hassastır ancak testin sonucunun “negatif” olması her zaman gebeliğin olmadığı anlamına gelmez. Yanılma olasılıkları vardır ve bu sebeple kanda gebelik testi yapmalıyız. Test sonucu “pozitif” ise korkulan başa gelmiştir ve gebelik var demektir. Bu durumda eş/partnerinizle birlikte devam etmek isteyip istemediğinize karar vermelisiniz.

Hangi karar olursa olsun öncelikle doktorunuza gidip muayene olmalı , ultrason ile gebelik haftasının ve yerleşim yerinin belirlenmesini sağlamalısınız.

Gebelik haftası son adet tarihinin ilk gününden itibaren hesaplanır. Türkiye’de yasa ile 10 haftaya kadar istenmeyen gebeliklerin yetkili sağlık personeli tarafından sonlandırılmasına izin verilmiştir. Yasaya uygun 10 hafta altındaki gebeliklerin sonlanmasında en güvenilir yöntem kürtajdır. İlaçlar gebelik sonlandırılmasında kullanılamaz ve tıbben kabul edilemez. Kontrolsüz olduğu için aşırı kanama, enfeksiyon, şiddetli ağrı ve parça kalması gibi sonuçlar doğurabilir.

 

KÜRTAJ NASIL YAPILIR ?

Küretaj kazımak anlamına gelir. Karar vermiş kadınn arzusuyla 10. gebelik haftasına kadar yasal olarak uygulanabilir. Evli kadınlarda eşlerin de müdahaleye razı olması gereklidir. Evli olmayan 18 yaş üzeri kadınların kendi kararları yeterlidir. Hasta muayene masasına alınır ve uygun steril ortam sağlanır, hastaya ağrı ve acı vereceği düşünülen müdahaleler söz konusu ise genel anestezi kullanılmalıdır. Bu tip genel anestezide genellikle ameliyatlarda kullanılan ilaçların hepsi kullanılmaz ve bunların yan etkileri oldukça azdır. Daha önce doğum yapmış kadınlarda bazen lokal anestezi yeterli olabilir. Müdahale genellikle 10 dakika kadar sürer. Özel bir vakumlu enjektörle gebelikle ilgili dokular rahimden dışarı alınır. Gebelik küçük olduğundan bu işlem sorunsuz olarak yapılabilir. Hasta genel anestezi sonrası 15 dakika içinde kendine gelir.

 

“Yasal Tahliye” adından da anlaşılacağı gibi ülkemizde reşit kadınlara tanınmış tümüyle yasal ve çağdaş bir haktır. Kürtaj yalnızca ve ancak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanınca uygulanır. Yapılan işlem gizli kalır. Gebelik testiniz ister pozitif ister negatif olsun, asla “söktürücü iğne” gibi yöntemlere kendi kendinize başvurmayın. Bu ilaçların gebelik durumlarında işe yaramaları tıbben mümkün değildir.

 

Kadınlşarda en büyük korkulardan biri kürtaj sonrasında bir daha gebe kalamamaktır ki bu yanlış bilgidir. Steril koşullarda kuralına uygun olarak kürtaj yapıldıktan sonra tekrar tekrar gebe kalabilirler. Dikkatli ve vakumla uygulanan bir kürtajın kadının genital sistemine zarar vermesi beklenen bir durum değildir.

Kürtaj sonrası ilk ay dahi gebe kalınabilir. Bu nedenle doktorunuzla korunma yöntemleri hakkında mutlaka konuşmalı önlem almalısınız. Kürtaj olunması daha sonraki gebeliklerde bebekte sakatlık gibi bir duruma neden olmaz. Bazen hastalar ilk gebelikte kürtaj olunması durumunda bir daha gebe kalınamayacağını veya bebeğin sakat olacağını düşünürler, bu yanlış bilgidir ve defalarca kürtaj olan bir bayan daha sonra sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilir…

 

Kürtajın Riskleri

Küretaj girişimsel bir işlemdir ve tıbbi kurallar içerisinde sterilizasyona uygun yapıldığında belirgin risk taşımaz. Bazen koku endişe, bulantı kusma, anesteziklere bağlı nadiren allerjik reaksiyon görülebilir. Bazen rahim ağzı kanülün geçmesine izin vermeyecek şekilde sert olabilir bu durumda işlem ertelenebilir.

Çok erken tesbit edilmiş bir gebelik ise kürtaj başarısız olabilir, işlem bir hafta sonrasına ertelenir. Bu sebeple erken tesbit edilen gebelikte  belli bir süre bekledikten sonra tahliye etmek uygundur.  Özellikle gebelik büyükse işlem esnasında aşırı kanama olabilir. Yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde oluşan kanamalar hayati tehlike yaratmaz.

Çok nadir durumlarda işlem esnasında rahim delinebilir.

Özellikle çok erken gebelik haftalarında uygulanan tahliyelerde işlemden birkaç saat sonra görülen nadir bir sorun da rahim içinde kan birikmesidir (görülme oranı 500′de 1). Hayati bir tehlike yaratmayan bir durumdur ve rahmin içindeki kan boşaltılarak tedavisi sağlanır.

Enfeksiyon oluşacaksa bu genellikle işlemden 6-7 gün sonra ortaya çıkar ve kendini ağrı, akıntı, yüksek ateş şeklinde belli eder. Kürtaj sonrası verilen antibiyotikleri düzenli olarak kullanmanız durumunda bu sorun da ender olarak gözlenir.

İçeride “parça kalması” durumunda genellikle ilk iki haftada adet esnasındaki kanamadan çok daha fazla kanama görülür ve bu kanama pıhtı şeklinde ve koyu renklidir. Kanamanın ağrılı olması kural değildir. Bazen parça düştüğü gözlenebilir.

Geç dönemde görülen en önemli, ancak ender bir sorun işlem esnasında rahim iç tabakasının aşırı hasar görmesi sonucunda oluşan yapışıklıklardır (Asherman Sendromu). Kendini kürtajdan 6 hafta geçmesine rağmen adet kanamasının olmaması ve ilaç tedavisiyle de kanama oluşturulamaması şeklinde gösterir. Usulüne uygun yasal sınırlar içinde yapılan tahliyelerde ve özellikle de vakumla uygulanan işlemlerde ender olarak gözlenir.

İsteğe bağlı kürtajda yasal sınır 10 haftaya kadardır, ancak eğer bebekte sakatlık söz konusu ise veya bebeğin kalp atışları gözlenmiyor ise yaşam sınırı olan 24. haftaya kadar gebelik sonlandırılabilir. Ancak kurul kararı gereklidir.

18 yaşını tamamlamamış olanlar ebeveynlerinin yazılı ve imzalı izni ile kürtaj olabilir, hasta evli ise eşinin rızası ve izni gerekmektedir ancak hasta evli değil ve 18 yaşını tamamlamışsa kendi isteğiyle gebeliği sonlandırabilir.

15 ile 18 yaş aralığındakiler ebeveynlerinin izniyle kürtaj olabilirler ancak 15 yaş ve altındakileri ailelerinin izni olsa dahi mutlaka gerekli mercilere bildirmek gerekmektedir bunun aksi durumu yani bildirilmemesi durumunda hekim hakkında ‘ suçu yetkililere bildirmeme ’ nedeniyle soruşturma açılabilmektedir…

Eğer hasta kürtaj istemi için geldiğinde ve adli bir olay (tecavüz vs.) olabileceğinden şüpheleniliyorsa kanunen mutlaka güvenlik güçlerine de haber vermek gerekmektedir.

Eğer kızlık zarı bozulmadan kişi gebe kalmış ise veya kızlık zarı elastikse özel aletler kullanılarak kızlık zarı yırtılmadan da kürtaj yapılabilmektedir. Bu aynı zamanda kürtaj işlemini yapacak olan doktorun tecrübesine bağlıdır…

 

KÜRETAJ SONRASI:

 

Verilen ilaçları   düzenli kullanmalısınız

Duş alabilirsiniz

Bundan sonraki adet kanamanız yaklaşık 3 ila 6 hafta sonra olacaktır.

Küvete-havuza-denize girmek en az 2 hafta yasaktır.

Cinsel ilişki 1 hafta kesinlikle yasaktır.

Müdahaleden sonra sıvı gıdalar ve içecekler hemen içilebilir, bulantı olmazsa daha sonra normal beslenmeye geçilebilir.

Müdahaleden  1-2 hafta sonrasına kadar  kontrol randevusu alıp kontrole gelmeniz gerekmektedir.

İstenmeyen bir gebelikle karşılaşmamak için doktorunuzdan size uygun doğum kontrolü yöntemini uygulamasını isteyiniz.

Kendi sağlığınız açısından rutin jinekolojik kontrollerinizi yaptırmanız, her 6 ayda bir vaginal smear testinizi (Rahim ağzı kanseri için kontrol testi) yaptırmayı ihmal etmemeniz gerekmektedir.

 

GİZLİLİK TAAHHÜTNAMESİ

Muayenehaneye başvuru nedeniniz ve size ait kaydedilen tüm bilgiler sizin yasal haklarınız kapsamında ( TC Sağlık Bakanlığı Hasta Hakları Yönetmeliği RG 01.08.1998 ,23420 ) tümüyle gizli tutulacaktır. Başka şahıslara hastalığınız, tedaviniz ve şikayetiniz hakkında bilgi verilmesi mümkün değildir